PREVIOUS FREE PAGES BLOG

PREVIOUS FREE PAGES BLOG
DIPLOMATIC FREE PAGES - click image

MANLIO DINUCCI -- NO WAR NO NATO

Wednesday, April 19, 2017

Manlio Dinucci -- Avrupa’da nükleer tırmanış: B61-12 bombası test edildi

Avrupa’da nükleer tırmanış: B61-12 bombası test edildi

ABD, B61-12 süper atom bombasının nükleer olmayan bileşenlerini yakın zamanda kendi topraklarında test etti. Artık bu bombanın seri üretimine geçilebilir. Sözüm ona barışın etkeni olduğu Avrupa Birliği içerisinde, aynı zamanda hem Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması, hem de İtalyan Anayasası ihlal edilerek İtalyan Hava Kuvvetleri bu silahla donatılacak.
 | ROMA (İTALYA)  
JPEG - 30.3 kb
Kore yarımadasındaki nükleer tırmanış üzerine odaklanan siyasal ve medyatik yansıtıcılar, İtalya yarımadasında hazırlanmakta olanları gölgede bırakıyor. Air Force Nuclear Wapons Center, 13 Nisan 2017 tarihinde yaptığı açıklamada, Nevada’daki Nellis atış poligonunda, « US Air Force’a ait bir F-16 avcı uçağının, komuta sisteminin yüklenmesi ve faaliyete geçirilmesi, irtifa radarı, füzenin yönlendirme motorları ve kontrol bilgisayarı dahil bombanın nükleer olmayan bileşenlerinin işleyişini test etmek ve uçağın bu silahı kullanma yeteneğini ortaya koymak üzere savaş başlığı taşımayan bir B61-12 nükleer bombası attığını » duyurdu.
Bu açıklama, ABD’nin İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde stokladığı B61 bombasının yerini alması beklenen yeni nükleer bomba B61-12’nin artık seri üretime yönelik mühendislik aşamasına geldiğini gösteriyor. B61-12’nin birçok bileşeni, Los Alamos ve Albuquerque (New Mexico), Livermore (Kaliforniya)’daki ulusal laboratuarlarda tasarlanıp test ediliyor ve Missouri, Texas, Güney Carolina ve Tennessee’deki tesislerde üretiliyor. Bütün bunlara, Boeing tarafından tedarik edilen, hassas yönlendirmeyi sağlayan kuyruk kısmı da ekleniyor.
B61-12 önceki modelin basit bir güncellemesinden ibaret değil ama yepyeni bir silahtır: vurulacak hedefe göre tercih edilebilir dört güç seçeneğine; hedefin üzerine dikey olarak bırakılmak zorunda bırakmadan uzak mesafeden atılmasını sağlayan bir yönlendirme sistemine ve vurulacak bir ilke nükleer darbede komuta merkezlerinin sığınaklarını imha etmek üzere toprağın altına girme yeteneğine sahip bir nükleer başlık taşımaktadır.
Gerçekleştirilen test yeni nükleer bombanın, halen 50 adet B61 (Amerikan Bilim insanları Federasyonu FAS’ın tahmini) bombasıyla nükleer saldırıya hazır olan, İtalya Aviano’da (Pordenone) bulunan US avcı bombardıman uçağı filosu 31st Fighter Wing’e bağlı F-16 (C/D tipi) avcı uçakları tarafından atılabileceğini teyit etmektedir. Basın bildirisine göre, halen 20 adet B61 bombasıyla nükleer saldırıya hazır olan, İtalyan Hava Kuvvetlerinin Ghedi (Brescia)’da konuşlu 6ncı Avcı Filosunda yer alan Tornado PA-200 avcı bombardıman uçakları tarafından da atılabileceğini vurgulamaktadır. Bu arada US Air Force’a göre « B61-12’nin de dahil edileceği » F-35 avcı uçaklarının İtalyan Hava Kuvvetlerine katılımı da bekleniyor.
İtalyan pilotlarının ABD komutası altında nükleer saldırı eğitimi almaları –FAS’ın yazdığına göre [1]-, « ABD nükleer silahlarının ev sahibi ülke uçakları tarafından fırlatılmasına yönelik olduğu » US Air Force’un Avrupa’daki (İtalya’nın dışında, Almanya, Belçika ve Hollanda) üslerde konuşlandırılan dört biriminden biri olan 704th Munitions Supports Squadron’un Ghedi’deki varlığıyla kanıtlanmaktadır. Dört Avrupa ülkesi ve Türkiye’nin pilotları, NATO’nun yıllık nükleer savaş tatbikatı Steadfast Noon’da B-61 ve şimdi de B61-12’nin kullanımı konusunda eğitilmektedir. Bu tatbikat 2013’te Aviano’da ve 2014’te ise Ghedi’de gerçekleştirildi.
Programa göre, 480 bomba için bedeli 8 ila 10 milyar dolar olarak öngörülen B61-12’lerin 2020’de seri üretimine geçilmesi bekleniyor. Yeni bombalar üretildikten sonra İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde B-61’lerin yerini alacaklar. FAS tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Aviano ve Ghedi üslerinde ve Avrupa ve Türkiye’de bulunan diğer üslerde bu amaçla daha şimdiden değişiklikler yapıldığını ortaya koyuyor. Kaç tane B61-12 bombasının İtalya’ya yönelik olduğunu bilmiyoruz ama Rusya ile artan gerilim göz önünde bulundurulduğunda, bunun mevcut B61’lerin sayısından fazla olması muhtemeldir. Aynı şekilde, Aviono ve Ghedi’ye ek olarak, yeni bombaların US Air Force’un bombalarının stoklandığı Camp Darby gibi İtalya’daki diğer üslerde de konuşlandırılması muhtemeldir.
NATO’nun 2014’te Ghedi’de gerçekleşen nükleer savaş tatbikatında, ilk kez F-16 C/D avcı bombardıman uçaklarıyla Polonyalı pilotların da yer alması, her türlü olasılığa karşı B61-12’lerin Polonya’da olduğu kadar başka Doğu ülkelerinde de konuşlandırılacağını gösteriyor. Rusya’nın sınırındaki Baltık cumhuriyetlerinde, NATO’ya ait F-16 avcı ve konvansiyonel ve nükleer çifte yeteneğe sahip uçakları dönüşümlü olarak konuşlandırılıyor.
2020’de (daha önce olma olasılığı da söz konusu), Pentagon tarafından « ABD nükleer üçlüsünün temel unsuru » (kara, deniz ve hava) olarak tanımlanan B61-12’nin Avrupa’da konuşlandırılmasıyla birlikte, resmi olarak nükleer olmayan bir ülke olan İtalya, çok daha tehlikeli bir ABD/NATO ve Rusya çatışmasında ön cephe hattına dönüşmüş olacak. ABD Stratejik Komutanlığının eski şefi General James Cartwright, bizzat « B61-12’ler gibi daha düşük güce sahip (0,3 ila 50 kiloton arasında) ve daha hassas nükleer silahlar, bunların kullanılması ve hatta misillemeden daha çok ilk olarak kullanılması olasılığını arttırıyor » uyarısında bulunuyor. Bu durumda, İtalya’nın bir nükleer misillemenin ilk hedefi olacağı kesindir.
Çeviri
Osman Soysal
[1] “Status of World Nuclear Forces”, Hans M. Kristensen and Robert S. Norris, Federation of American Scientists.
Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır
Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

No comments:

Post a Comment

URGENT IMPORTANT -- FINANCIAL ASSISTANCE NEEDED FOR A YOUNG BOY 14 Y OLD WITH BRAIN CANCER

Dear Friends,

I have never asked any money/donations for myself in my blogs (400) but this is an exceptional emergency. Please help the best you can to assist Isabelle, our French Coordinator, to alleviate as much as possible her step son's health condition.You can donate through Kees De Graaff

Type your recurring amount here:


PayPal


The email address connected with Kees Paypal account is keesdegraaff@gmail.com

Many thanks from the heart to all of you.Manlio Dinucci


SUBTITLES -- EN, FR, IT, PT, TR

SI VOUS VOULEZ TRADUIRE LES RAPPORTS DE MANLIO DINUCCI D'ANGLAIS, FRANÇAIS OU ITALIEN DANS VOTRE LANGUE MATERNELLE, SVP VEUILLEZ DEMANDER À

IF YOU WANT TO TRANSLATE MANLIO DINUCCI'S REPORTS FROM ENGLISH, FRENCH OR ITALIAN,INTO YOUR NATIVE LANGUAGE KINDLY CONTACT

luisavasconcellos2012@gmail.com

PUTIN FRENCH2017 FSB Meeting - RO from Roberto Petitpas on Vimeo.

BOTH VIDEOS AVAILABLE IN ENGLISH,FRENCH, ROMANIAN, PORTUGUESE

PRESIDENT

Labels

21st Century Wire A Arte da Guerra A BRAMERTON A GUERRA NUCLEAR A. Orlov Abayomi Azikiwe ABIZAID ABOGADOS ABOGADOS PROGRESISTAS DE ESPAÑA Acción secreta activism Adam GArrie Africa Ajamu Baraka AL-ASSAD AL-HUSAINI Aleksandar PAVIC alex gorka Alex Lantier Alexander Azadgan ALEXANDER COCKBURN ALEXANDER DUGIN ALEXANDER KUZNETSOV Alexandra Bruce Alexandre Artamonov Alexandre Cazes ALEXIS Alfred McCoy Ambrose Evans-Pritchard an Greenhalgh Ana de Sousa Dias ANA SOUSA DIAS ANASTASOV Anatol Lieven Andre Vltchek ANDREI AKULOV Andrew Griffin Andrew Korybko Andrew P. Napolitano Andrey Afanasyev animals Ann Diener Ann Wright Anna Hunt ANNA KURBATOVA Anna Von Reitz Anne Speckhard Ph. D. Anne Speckhard PH. D ANONYMOUS PATRIOTS Anti-Media News Desk Antony C. Black ap APEC aRABIC ARAM MIRZAEI Argentina Ariel Noyola Rodríguez ARJUN WALIA Asaf Durakovic Asma Assad ASMOLOV ASSANGE AUTOPSY Avelino Rodrigues AVNERY BAKER balfour bankers BAOFU barcelona Barrett Brown Bashar al-Assad Basi americane Baxter Dmitry BECKER Before it's News BEGLEY BERGER BILL SARDI Binoy Kampmark BOGDANOV Brazilian BRENNAN BRIAN CLOUGHLEY Bruce Cagnon Bruce Gagnon BULGARIAN Bush family BUTLER By Jack Heart & Orage By Prof Michel Chossudovsky CABRAS cancer capitalismo Captagon Carey Wedler Carla Stea CAROL ADL CARTALUCCI CATALUNHA Catherine Austin Fitts CATHY O'BRIEN cats Chelsea Manning Choice and Truth Chossudovsky Chris Cole CHRIS HEDGES Christopher Black CIA Claire Bernish clinton Collective Evolution Comunidad Saker Latinoamérica COOK COREIA DO NORTE Corey Feldman cost of war counterpunch Covert Action Craig McKee CROATIAN CUNNINGHAM CURENT CONCERNS CURRENT CONCERNS CZECH DAMAS Damasco Daniel Lazare Daniel McCARTHY Daniele Ganser DANSK Darius Shahtahmasebi DARK JOURNALIST DARK JOURNALISTt DAVE WEBB DAVID HOROVITZ David Lemire David STERN David Swanson DAVIDSWANSON DEAN Dean Henderson Deena Stryker Deep State Defense Pact Denali Deutsch Devin Nunes DINNUCI DIPLOMACY Dmisa Malaroat DMITRIY SEDOV Dmitry Minin Domenico Losurdo Donald Trump doni DONINEWS Dr. Kevin Barrett DUFF DUGIN e-commerce Ed Dames EDITOR'S CHOICE EDWARD SNOWDEN El Periodico Eliason ELISABETE LUIS FIALHO Eliseo Bertolasi EMMONS endgahl ENGDAHL English Eric S. Margolis Eric Zuesse ESCOBAR EUROPE Eva Bartlett Evan at Fight for the Future Evgeny Baranov F. William Engdahl facebook Fake News Awards FALTA DE IMPARCIALIDADE FANG Farage farewell address Fattima Mahdi FBI FEDERICO PIERACCINI Felicity Arbuthnot FERRIS Field McConnell finance Finian Cunningham Finnian Cunningham Follhas FORBIDDEN KNOWLEDGE TV forbidden nowledge Foster Gamble four horsemen Fr. Andrew Phillips FRANCESCA CHAMBERS Francesco Colafemmina FREE AHED TAMINI FREE PAGES Freeman FRENCH FRISK FULFORD Fuller G20 G20 SUMMIT Galima Galiullina Galima Galiullina GALLAGHER Gareth Porter GARY NORTH General Flynn George Gallanis George Szamuely GERMAN GERMANOS GHOUTA Ghouta Oriental Gilad Atzmon Gilbert Doctorow Glen Greenwald Glenn Greenwald GLOBAL RESEARCH global warming GMO GMO's REVEALED GMOS google GORDON GORDON DUFF GOUTHA Graham E. Fuller Graham Vanbergen GRAZIA TANTA GREENHALGH GREENWALD Greg Hunter Gregory Copley GRETE MAUTNER GUERRA NUCLEAR GUEST CONTRIBUTORS GUNNAR GUTERRES HAARP HAGOPIAN Hakan Karakurt health Herbert McMaster HERMAN HERNÂNI CARVALHO hill HILLARY CLINTON hollywood http://www.independent.co.uk/ http://www.northcrane.com/ http://www.salem-news.com/ http://yournewswire.com/ HUDON HUDSON Ian Greenhalgh Ian Shilling ideeCondividi INAUGURATION INCÊNDIOS INDEPENDÊNCIA Inform Clear House Internet IODINE Isaac Davis Israel ITALIAN ITALIANO ITULAIN Ivan Blot Jacques Sapir JALIFE-RAHME JAMES James A. Lucas James Angleton James Comey JAMES CORBETT JAMES GEORGE JATRAS James ONeil JAMES PETRAS JAMES RISEN Jane Grey Jay Greenberg Jean Perier Jean Périer Jean-Claude Paye Jean-Luc Melenchon JEFF SESSIONS JEFFREY SMITH JEFFREY ST. CLAIR JEFFREY ST. CLAIR - ALEXANDER COCKBURN JEZEBEL JFK JILL STEIN Jim W. Dean Jimmy Carter Joachim Hagopian john McCain JOHN PILGER John Podesta John W. Whitehead JONAS E. ALEXIS Jonas E. Alexis. VETERANS TODAY Jonathan Marshall JONES Joseph Thomas jubilados JULIAN ASSANGE JULIAN ROSE Justin Raimondo KADI Kadir A. Mohmand Kadyrov kalee brown Karen Kwiatkowski Karine Bechet-Golovko KATEHON KATHEON Katherine Frisk Ken O’Keefe Kenneth P. VOGEL kerry KERRY BOLTON Kerry Cassidy Kerry Picket Kevin Barret. VT Kim Petersen KIMBERLEY KINZER KIRYANOV KOENIG Konstantin Asmolov KORYBKO KORZUN KREMLIN LIST Krum Velkov L'arte della guerra Larry Chin Laurent Gerra lavr LAVROV Le Monde LE PARISIEN Le Saker Francophone LENDMAN LESIN Lionel Shriver LOFGREN LVOV MACMILLAN macron Maidan Makia Freeman MANLIO Manlio Dinucci Manlio Dinucci - Manuel Ochsenreiter Mar del Plata Marco Cassiano MARCUS WEISGERBER MARGARET KIMBERLEY Margarita Simonyan MARIA ZAKHAROVA Mark Citadel Mark Taliano Markus Frohnmaier Martin Berger Martin Hurkes MARUSEK MARY BETH SULLIVAN Matt Agorist Matt Peppe MATTEO rRENZI MATTHEW COLE MATTHEW JAMISON MCLAUGHLIN MEGYN KELLY MÉLENCHON MELKULANGARA BHADRAKUMAR memo MERCOURIS MEU COMENTÁRIO MEYSSAN MICHAEL AVERKO Michael Brenner Michael Hudson MICHAEL JABARA CARLEY Michael S. Rozeff Michael T. Klare Michel Raimbaud Middle East MIG video mike harris Mike Whitney militarized budget MINA Mint Press News MintPressNews MIRANDA Misión Verdad MKULTRA Mohamed Mokhtar Qandiel MOHMAND Montenegro MOON OF ALABAMA moonofalabama MOST DAMAGING WIKILEAKS NÃO À GUERRA NÃO À NATO national archives NATIONAL SECURITY ARCHIVE National Security Strategy NATO NATO & NUKES NEO NEWS DESK Nicholas Nicholaides Nick Turse NIKANDROV nikki haley Nile Bowie NISSANI NO WAR NO NATO NORMAN SOLOMON NORTH KOREA NORWEGIAN NOVOROSSIA novorussia nuclear NUCLEAR WAR NUKES NYTIMES obama obamas Oliver Stone Olivier Renault ONU ORLOV OSCAR FORTIN OWoN Team PALESTINE Palestinians PANDORA TV PARRY Patrick Iber Patrick J. Buchanan Patrick Martin PAUL CRAIG ROBERTS Paul Fitzgerald Paul R. PILLAR Paul Street PAYE PCR Pedro Bustamante pedrógão grande PEPE ESCOBAR Peter Dale Scot Peter Dale Scott Peter Koenig PETER KORZUN PETRAS Ph.D Phil Butler PICCARD Pierre Farge PILGER PISKORSKI PODESTA POLISH Pope Francis PORTUGUESE PRAVDA prc Presidential Address to the Federal Assembly PRESTON JAMES Prof Michel Chossudovsky Prof Rodrigue Tremblay Project Veritas Público PUTIN Putin’s State of the Union PUTIN/TRUMP Putin/Trump meeting PYOTR ISKENDEROV Queen Elizabeth Rajan Menon Raphaël Meyssan rebecca gordon Redmayne-Titley RELAX remote viewing Rep. Ron Paul réseau Réseau International Réseau Voltaire Réseau Voltaire: Revue Défense Nationale Ricardo Vaz RICHARD DOLAN Richard Galustian Richard Labévière Richard Spencer Rick Sterling Rob Urie Robert Bridge Robert F. Kennedy Jr Robert J. Burrowes Robert J. O’Dowd Robert Maginnis Robert Mueller Robert O’Dowd ROBERT PARRY robert steele ROBERTS rof. Mohssen Massarrat ROLAND Roland San Juan blog ROMANIA PROTESTS ROMANIAN Ron Aledo RON PAUL Ron Paul Institute rothschild RT Rudolph Giuliani RUDY GIULIANI RUSSIA Russia feed RUSSIA TODAY russiafeed russiagate RUSSIAN Russian Insider Russie politics Russka RUSSOPHILE Ryan Dawson Ryan Gallagher Sahra Wagenknecht Salman Rafi Sheikh sana sanders SANTOS SILVA Sarah Abed SCAHILL SCOTT Scott Humor Sean Adl-Tabatabai SERGEY LAVROV sessions Seth Ferris SETH RICH SHAKDAM Sharon Tennison Shawn Hamilton SHEIKH sic sic notícias SIMON PARKES Smith & Wesson SNOWDEN SNYDER Sophie & Co Soros SOUTH FRONT South Korea SOUTHFRONT Space Daily Spain SPANISH speech GERMAN MP Speer-Williams Sputinik sPUTNICK SPUTNIK STACHNIO Stanislav Petrov State of the Nation STEPHEN KARGANOVIC Stephen Kinzer Stephen Lendman Steve Pieczenik STEVE PIECZENIK: Steve Robertson Steven MacMillan STONE STORM CLOUDS GATHERING StormCloudsGathering.com Strategic Culture STRATTON STRYKER submarino ARA San Juan Sunagawa Syria t T.J. COLES TAKEHON TALIANO TASS TED RALL TEREHOV the The American Insider The Anti-Media the coming storm The deeper state The Duran THE INTERCEPT THE SAKER the true activist THERAPEOFJUSTICE Thierry Meyssan Third Presidential Debate Tillerson tom dispatch TOM ELEY Tom Engelhardt Tom Feeley TOM JOAD TomDispatch TOMGRAM Tony Cartalucci trees True Activist TrueActivist.com trump TSUKANOVA TTIP TURKEY TYLER DURDEN Udo Ulfkotte Ukrainian Deserter Union of Concerned Scientists USA USA ELECTION USA ELECTIONS USA Hegemony USA USE OF CHEMICAL WEAPONS VALDAI Valentin Vasilescu Van AUKEN Vanessa Beeley VASILESCU Vault 7 Veteran Intelligence Professionals for Sanity VETERANS TODAY VETERNAS TODAY Victory Day video VIDEO. videos VIETNAM VETERANS Viktor Mikhin VITALY CHURKIN VITOR LIMA VÍTOR LIMA Vladimir Chizhov Vladimir Safronkov Vladimir Terehov VLTCHEK VT Waking Times WANTA war Washingtons blog WAYNE MADSEN WENDY WOLFSON – KEN LEVY WESTBERG Westmoreland wheel of misfortune WHITEHEAD Whitney Webb WIKILEAKS Wikispooks William Blum WOODS world beyond war world cup 2018 XI JIMPING Xi Jinping Yameen Khan Yanis Varoufakis YEMEN Youssef A. Khaddour ZAKHAROVA ZÉ GERALDO ZEROHEDGE ZUESSE